Ministerstwo Finansów wprowadziło pilotażowy program wydłużonych godzin pracy czterech urzędów skarbowych z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Urzędnicy sprawdzą czy jest potrzeba otwierania skarbówek m.in. w weekendy.
Wydłużone godziny pracy będą miały cztery jednostki administracji podatkowej:
● Urząd Skarbowy w Warszawie-Bielanach
● Urząd Skarbowy w Piasecznie
● Urząd Skarbowy w Łodzi-Widzewie
● Urząd Skarbowy w Zgierzu
Wyróżnione urzędy będą otwarte dla petentów:
● w poniedziałki od 7.30 aż do godziny 20
● od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30
● w soboty od 8 rano do 12
Wybór jednostek jest nieprzypadkowy – chodzi o sprawdzenie jak nowe godziny otwarcia sprawdzą się w dużym mieście wojewódzkim oraz w mniejszym powiecie, przylegającym administracyjnie do tego miasta. Doświadczenia zebrane podczas pilotażowego programu pozwolą na lepsze zrozumienie potrzeb klientów urzędów skarbowych, czyli w zasadzie większości społeczeństwa.
Teraz urzędy skarbowe pracują po osiem godzin dziennie, przeważnie od 7-8 rano do 15-16, a jeden dzień roboczy w tygodniu jest dłuższy – pracują wtedy do godz. 18. Niektórzy petenci, zazwyczaj z przyczyn zawodowych, nie są jednak w stanie dotrzeć do urzędu przed godziną 18. Program pozwoli określić jak duża jest to grupa i podpowie ministerialnym urzędnikom, jak dostosowywać godziny otwarcia do możliwości czasowych swoich klientów.
Program potrwa od 15 października do 30 listopada 2015 r. Jest to kolejna próba ocieplenia wizerunku i zmiany nastawienia społeczeństwa do tego nielubianego organu administracji podatkowej. Trzynastego października br. na posiedzeniu rządu przyjęto kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej, które przewidują m.in. zwiększoną ochronę podatnika i wzmocnienie jego pozycji wobec organów podatkowych.